Ogrzewanie na podczerwień – także jako ogrzewanie podłogowe!

Ogrzewanie podłogowe to kapitalna propozycja do wielu wnętrz. Teraz można wykonać je także jako ogrzewanie na podczerwień!

Ciepło unoszące się z podłogi to maksymalny komfort dla domowników – bez potrzeby montażu tradycyjnych grzejników. Ogrzewanie podłogowe, które potocznie określane jest także jako podłogówka, to coraz bardziej popularna forma instalacji grzewczej, którą można spotkać obecnie w wielu polskich domach.

Takie ogrzewanie może współpracować z różnymi źródłami ciepła, ale można podzielić je zasadniczo na dwie kategorie:

• Wodne ogrzewanie podłogowe – wykorzystuje rurki z wodą, która podgrzewana jest przez kocioł, na przykład na paliwa stałe – węgiel czy też na gaz.
• Ogrzewanie podłogowe elektryczne – w tym przypadku stosuje się przewody albo maty, które ogrzewają się przez prąd, do tej kategorii zalicza się także ogrzewanie na podczerwień.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – co warto o nim wiedzieć?
Ogrzewanie podłogowe niesie ze sobą wiele zalet. Pozwala na równomierne rozgrzanie pomieszczeń, a także poprawia komfort ich użytkowana – podłoga jest wtedy przyjemnie ciepła. Także przez rezygnację z grzejników można zmniejszyć kurz w pomieszczeniach, co ma duże znaczenie dla osób z alergiami.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne to rodzaj ogrzewania, w którym do wzrostu temperatury podłogi dochodzi wskutek podwyższenia temperatury ułożonych w niej przewodów albo specjalnych mat w formie siatek.

W porównaniu do wodnego ogrzewania podłogowego ogrzewanie elektryczne nie jest tak skomplikowane w wykonaniu. Nie ma potrzeby budowy tradycyjnej kotłowni, a także podłączania instalacji podłogowej, dlatego też to dobry wybór zarówno do nowych, jak i do istniejących, remontowanych budynków.

Obsługa takiego ogrzewania także jest bardzo prosta – z użyciem panelu sterowania montowanego na ścianie, który może współpracować także z instalacją typu inteligentny dom, która będzie automatycznie sterowała temperaturą ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe – ogrzewanie na podczerwień
Wśród dostępnych wariantów ogrzewania elektrycznego podłogowego możemy również znaleźć ogrzewanie na podczerwień. W tym przypadku wykorzystuje się maty, które są promiennikami ciepła.

Takie ogrzewanie elektryczne charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością, a przy tym jest także mało awaryjne – może posłużyć na wiele lat. Dzięki temu, że mamy do czynienia z energią promieniowania podczerwonego, możliwe jest także uzyskanie optymalnej energooszczędności. To doskonały wybór do wielu wnętrz, na przykład do łazienki, salonu czy do sypialni!